Sağlık

Akne Rozasea (Gül Hastalığı) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Akne rozasea halk arasında gül hastalığı olarak bilinen yüzde kızarıklık ve şişlik ile seyreden bir cilt hastalığıdır. Diğer bir adı da  “erişkin aknesi” bu hastalık alın, burun, yanak ve çenede yoğun olarak görülür.

Küçük kılcal damarların genişlemesi sonucunda kızarıklık ve kabartılar meydana gelir. Ancak bu kabartılarda sivilceden farklı olarak siyah nokta yoktur. Hastalık ilk başlarda kendiliğinden iyileşip sonra tekrarlayabilir. Ancak ciltteki kızarıklık ve kabarcıklar geçmiyor ve daha da artıyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Akne Rozasea Nasıl Oluşur?

Gül hastalığının oluşması uzun bir süreçten geçer. İlk zamanlarda yüzde hafif kızarma, ateş basmaları, utanınca kızarıklık oluşması, kozmetik ürünlerine hassasiyet görülür. İlerleyen zamanlarda kılcal damarların daha da genişlemesi sonucunda sivilce şeklinde kırmızı kabarcıklar meydana gelir.

Akne Rozasea Belirtileri Nelerdir?

Başlıca belirtileri yüzde görülen kırmızı, küçük, bazen iltihaplı olan kabarcıklardır. Bazı hastalarda göz tutulumu da olabilir. Konjuktivit adı verilen gözlerde batma, yanma, sulanma gibi belirtiler görülebilir.

Kimler Akne Rozasea Açısından Risk Altındadır?

Gül hastalığı erkekte ve kadında her yaşta görülebilir. Ancak açık tenli kişiler ve kadınlar daha fazla risk altındadır. Kadınlarda özellikle 30-50 yaşları arasında görülür.

Akne Rozasea Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Başlıca korunma yolu yüzde kızarıklığa neden olan etmenlerden uzak durmaktır.
  • Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Baharatlı yiyecekler fazla tüketilmemelidir.
  • Güneşten korunulmalı ve güneşe çıkarken güneş kremi kullanılmalıdır.
  • Aşırı sıcak ve soğuk havalarda hasta kendini korumalıdır.
  • Yüzü kaşımaktan ve ovmaktan kaçınılmalıdır.
  • Yüzü tahriş eden kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.

Akne Rozasea Durumunda Hangi Bölüme/Doktora Başvurulmalıdır?

Akne rozasea iyi bir tedavi gerektirir. Tedavi edilmeyen durumlarda hastalık kötüleşir. Bu nedenle hasta bir dermatoloji uzmanına başvurmalıdır.

Akne Rozasea Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide öncelikli olan tanı koymaktır. Tanı koyulduktan sonra hastalığın ilerlemesini ve tekrar etmesini önlemek amacıyla doktor uygun gördüğü kombine ilaç tedavisi uygulanır.

Hastalığın ilerlediği, aşırı iltihaplı kabarcıkların görüldüğü durumlarda lazer tedavileri uygulanabilir. lazerle tedavi ile akne rozasea tekrarlarının sıklığını azaltabilir.

Büşra Yağcı

1995 tarihinde Bursa’da doğan Büşra Yağcı , 2013 yılında İnegöl Turgut Alp Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Halen Marmara Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği eğitimi görmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu