Beslenme Diyet

Akdeniz Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Lif bakımından çok zengin, sağlıklı yağlardan omega3 içeren uzmanların çok tavsiye ettiği diyetlerin başında gelen akdeniz diyeti, Akdeniz bölgesinde yaşayan kişilerin beslenme şekliyle belirlenmiştir. Özellikle Akdeniz sofrasına ait olan zeytinyağının sağlığa faydası saymakla bitmez. Doymamış yağ olarak bilinen zeytinyağı bilimsel olarak kanıtlanmış bilgilere göre en sağlıklı olan yağ çeşididir.

Akdeniz bölgesinin zengin besinleri olan sebze ve meyveler, tam tahıllı besinler, balık, yağsız beyaz ve kırmızı etler besin değeri yüksek kalorisi düşük olan yiyecekleridir.

Akdeniz diyetinin beslenme listesi yine Akdeniz mutfağının her yemeğini içeriyor. Et ve et ürünlerinin az olduğu Akdeniz mutfağında ağırlıklı olarak zeytinyağlı yemeklerden oluşuyor. Akdeniz diyeti ile sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanarak yaşam boyu formda kalmayı sağlayabilirsi0niz. Özellikle mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesine dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Bu diyet programı yaklaşık olarak 2 hafta süren ve bu süreç içerisinde 7-8 kilo vermenize yardımcı olan bir diyet programıdır.

Ağırlıklı olarak sebzeden oluşan bu diyette yağsız kıymalı ıspanak, yağsız yoğurt, mevsim salataları, yapılacak söğüş salata, fındık, ceviz, sebzeli bir porsiyonu geçmeyen mümkünse kepekli makarna yiyebileceğiniz besinler arasındadır. Ekmek olarak tam tahıllı unlu mamuller, yine Akdeniz bölgesinin vazgeçilmez besinlerinden 5-6 adet yeşil zeytin, zeytin yağlı pırasa, sebzeyle yapılmış kuskus, çoban salatsı gibi besinler ve  benzer besinlerle çeşitlendirebileceğiniz  bir diyet programı kilo vermenize yardımcı olabilecek bir programdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu