Bebek Bakımı

Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir ?

Her yeni anne adayı bebeği için yeni bir şeyler öğrenmeye çalışır. Bebekler için doğru bir bakım süreci şarttır. Bir bebek eğer ağlarsa bu onun bir ihtiyacı olduğunu belirtmektedir. Bunun için anne adaylarının ilk önce bebekler neden ağlarlar onun hakkında birkaç bilgiye ihtiyaçları vardır.

Bebekler neden ağlar?

Bebekler tüm ihtiyaçlarını ağlayarak ifade ederler. Bebeğin bakımını sağlayan kişiler (anne-baba-bakıcı vb.) çocuğun neden ağladığını bilmeli ve ona cevap vermelidirler. Bebekler sıklıkla, altları kirliyken, karınları açken, uykuları varken, gazları varken, bir hastalıkları ve ya bilemediğimiz bir sorunları varken ağlarlar.

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

Öncelikle bebeğin ağlama nedenini bulmak zorundayız. Var olan ihtiyaçları karşılandığı halde bebek hala ağlıyorsa, bebeğin dokunma ihtiyacı vardır. Bu durumda bebeği sakinleştirecek yöntemleri kullanmamız gerekir. Ağlamayan bebeklerde de bebeği daha mutlu etmek için bu teknikler kullanılabilir. Bu tekniklerin uygulanmasına rağmen bebek hala ağlıyorsa bebek doktora götürülmelidir.

Bebeğinizi kucağınıza alın, kucak anne ile teması sağladığı için bebeklere iyi gelecektir. Bebek ağlamaya başladığında ona en iyi gelecek şey anne kucağına alınmasıdır. Bebeğiniz kucağınızdayken göz teması kurun. Ona sakinleştirici sözler söyleyin. Aç ise emzirin. Çünkü bazen bebekler annelerinin kokusuna hasret kalırlar onun için bebeğiniz ağlarken onu kucağınıza alıp sevmeye başlayın. Emin olun bu hareket bebeğinizi sakinleştirecektir.

Bazı bebekler müzik dinlemekten hoşlanırlar. Bebeğiniz eğer böyle bir hareketi varsa eğer ağlarsa ona müzik dinletebilirsiniz.

Bebeğiniz ağlarsa eğer onu yüz üstü yatırın ve masaj yapın. Bu teknikte bebeklerin sakinleşmesini sağlar.

Çocuğunuz sizi anlayacak yaşta ise onunla konuşun ağlaması geçsin diye onunla göz teması kurun ve onu dinlediğinizi belirtin.

Bebeğinizle ilgilenmek onunla biraz şakalaşmak bebeğiniz ağlarken en iyi davranışlar olacaktır.
Bebekler genelde hastalandıklarında çok ağlarlar bunun için bebeğinize hastalık konusunda bilgili olun belli kontroller dâhilinde sık sık çocuk doktorunuza gidin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu