Adet (Regl) Dönemi

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet sancısı tüm kadınların olmasa da birçok kadının kâbusu haline gelmiştir. Adet döneminde oluşan ağrılar bazen ağrı kesiciler yardımıyla kontrol altında tutulabilirken bazen ise ağrı kesiciler fayda etmez. Adet sancısı, herhangi bir sağlık şartına bağlı olmadan, normal şiddette adet öncesi ya da sırasında yaşanan sancı (birincil adet sancısı) ve sürekli olarak çok şiddetli şekilde hissedilen, günlük yaşamı fazlaca kötü etkileyen sancı (ikincil adet sancısı) olmak üzere ikiye ayrılır. Kadınların korkulu rüyası adet sancısına ne iyi gelir?

Adet sancısını azaltmanın yolları

  • Sıcak su torbası

Karnın alt kısmına sıcak uygulama yapmak ve bu bölgeyi ovuşturmak oldukça etki gösterebilir. Sıcak uygulanması kasları gevşeterek ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

  • Ilık duş

Ilık duş almak aynı etki ile (kasları gevşeterek) ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

  • Yürüyüş

Yürüyüş ya da hafif germe egzersizleri gibi aktiviteler ağrıyı azaltabilir.

  • Doğal çözümler

Ahududu ve zencefil içeren çaylar ya da içecekler ağrı kesici etki yapabilir. Bu dönemde bu tür içeceklerin tüketimi arttırılabilir.

  • Sigara ve alkole dikkat!

Sigara ve alkol, damarlarda daralma oluşturacağından ağrılar artabilir. Adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesi de ağrıya neden olabilir.

  • Adet dönemine özel beslenme

Adet döneminde kan kaybı olduğundan demir içeren gıdalar mutlaka fazla tüketilmelidir.  Yeşillikten zengin ve yağ tüketimi az olan kişilerde adet ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler vardır.

  • Ruhun beslenmesi de önemli

Bu dönemde ağrı algısını yönetmek amacıyla hobilere yönelmek ve sosyalleşmek tercih edilebilir.

  • Mutlaka uzmana danışın

Adet ağrıları çok fazlaysa, ağrı kesicilerle geçmiyorsa uzmana danışılmalı. Çünkü ağrıların nedeni altında yatan bir problem ( miyom, adenomyozis gibi )olabilir.

  • Hekim denetiminde hap kullanın

Bir sorun olmadan ağrılar çok fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir hekime danışarak doğum kontrol hapı kullanılabilir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu