Adet (Regl) Dönemi

Adet Olacağınızı Gösteren 7 İşaret

Kadınların çoğu adet döneminin ilk günlerini sıkıntılı geçirdiklerinden ve kendilerini o günlere hazırlamaya çalıştıklarından adet dönemi öncesi görülen belirtileri fark etmekte zorlanır. Fiziksel ve duygusal belirtileri kapsayan adet belirtileri, adet kanamasından yaklaşık 7-10 gün önce başlar, adet döneminin ilk birkaç gününde de yok olur.

Adet olacağımı nasıl anlarım?  Diyorsanız adet olacağınızı gösteren 7 işarete gelin yakından bakalım.

1.İştah Değişimleri

Canım çikolata çekti! , Karnım çok acıktı! Adet öncesi dönemde kadınların sıklıkla dile getirdiği sözlerdir. İştahta aşırı bir artış görülebilir. Özellikle hamilelik belirtileriyle karıştırılan aşerme durumu çoğunlukla gözlenen bir işarettir. Fakat bazı kadınlarda yemeklere karşı hassaslaşma (tiksinme) ile mide bulantısı olabilir.

2.Sivilce

Kadınlar için adet olacağını anlamanın belki de en kolay yolu sivilce ve akne problemleridir. Bu dönemdeki hormon değişiklikleri ciltte yağlanmaya neden olmakta ve adet sivilceleri kaçınılmaz olmaktadır. Bu işaret aynı zamanda kadının adet öncesi dönemde kendisini çirkin görmesine neden olabilir ve depresif ruh halini tetikleyebilir.

3.Şişkinlik (Ödem)

Adet kanaması öncesi kadınların sıklıkla yakındığı belirtilerden biri de şişkinliktir. Memelerde büyüme-hassasiyet, karında şişkinlik, eklemlerde ödem gibi sorunlar yaşanabilir.

4.Ağrı

Adet öncesinde kasık, karın, bel ve sırt ağrıları vb. bedensel ağrılar adet döneminin yaklaştığını gösteren işaretlerdir. Bu tip ağrıların vücutta meydana gelen kimyasal değişimler ve psikososyal etkenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

5.Gerginlik

Bu dönemde olur olmadık her şeye çabucak sinirlenme ve öfke kontrol sorunu görülebilir. Kadınlar ailelerine, arkadaşlarına, sevgililerine en ufak nedenden öfke kusarak, rahatlama ihtiyacı duyabilir.

6.Depresif ruh hali

Adet olmadan önce kadınlarda ağlama isteği sık görülen bir durumdur. Kadınlar iç dünyasında önceden aştığı konuları bile bu dönemde su yüzüne çıkararak kolayca ağlayabilir. Sıkıntılı, üzüntülü, karamsar ruh hali değişimleri de meydana gelebilir.

7.Uyku Değişimleri

Aşırı uyuma, uykuya dalma güçlüğü, uykusuzluk gibi uyku düzeninde bozulmalar da adet kanamasının sinyallerini vermektedir. Ortaya çıkan uyku değişimlerinden dolayı da yorgunluk görülebilir. Bunların haricinde kadınlar uykudan aşırı bir terlemeyle uyanabilir ya da gün içinde ateş basmalarına maruz kalabilir.

Tuğçe Durgut

Üniversite Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2012-2016 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi | Hemşire

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu