Adet (Regl) Dönemi

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

Bayanların adeti 2 ila 7 gün arasında devam etmesi normal olarak kabul edilmektedir. Kanama bazen bir gün sürer bazen de 7 günden uzun süre devam eder. Her iki durumda da doktora başvurulmalı ve sebebi araştırılmalıdır.

Adet Miktarı Normalde Ne Kadar Olmalıdır?

Adet miktarının normal olup olmadığını belirlemek biraz güçtür. Ped değiştirme sıklığı kişiden kişiye değişir ve bu yüzden adet miktarı ölçümü zor olur. Günde ortalama 3-5 pedden daha çok ped değişimi normalden fazla kabul edilir. Kanama 1-2 damla şeklinde geldiğinde kişi ped değiştirir ve bir günde kullandığı ped sayısı 3-5ten fazla olursa bu durum normalden fazla değildir. Kanama az ise gün içerisinde tek ped yeterli olabilir. Bu gibi durumlarda önemli olan âdet kanamasının en az iki gün devam etmesidir.

Adet Arası Ne Kadar Olmalıdır?

Adetin başladığı ilk günden bir sonraki adet dönemine kadar geçen zaman 21 ila 35 gün arasında olmalıdır. Bayanlar arasında adet sıklığı aynı olmayabilir, kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Ergenlikte Adet Düzeni Nasıldır? Miktarı Ne Kadardır?

Adet sıklığı, kanamanın olduğu ilk yıllarda belirli bir düzen içerisinde olmak zorunda değildir. Yeni adet gören kızlarda adet düzeni yoktur. Ergenlik döneminde sık ya da seyrek adet görme veya az ya da çok adet görme normal kabul edilir. Bu dönemden 2-3 yıl sonra tedavi gerekmeden adet süresi ve sıklığı düzenli hale gelir.

Adet süresi 1 haftadan fazla ve kanama miktarı çok ise nedeni araştırılmalıdır. Kanamanın çok ve uzun olması kişide kansızlığa neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu