Adet (Regl) Dönemi

Adet Geciktirici ilaçlar Yan Etkileri, Zararları Var Mı?

Günümüzde birçok kadın farklı nedenlerle adet geciktirici ilaçlar kullanırlar. Ancak bu kadınların birçoğu ilaç kullanımına bağlı yan etki olup olmayacağı konusunda endişede duyarlar. Günümüzde en sık kullanılan adet geciktirici ilaç primolut N’dir. Bu ilacı kullanmadan önce doktora danışılması ortaya çıkabilecek yan etkilerin azaltılması açısından önemlidir.

Adet geciktirici ilaçların yan etkileri nelerdir?

Adet geciktirici ilaçların en önemli yan etkisi geçici adet düzensizliği yapmasıdır. Ara kanamalara neden olabilir. Yaşanan adet düzensizliği kalıcı hormonal problemlere neden olmaz. Adet düzensizliği uzun süre devam etmediği için kadının ilerde gebe kalmasına engel bir durum oluşturmaz. Adet geciktirici kullanımı kabızlığa ve şişkinliğe neden olabilir. Ancak bu durum geçicidir ve ilacın etkisi azaldıktan sonra ortadan kalkacaktır. Bu dönemde beslenmeye dikkat edilmesi önerilmektedir.

Adet geciktiriciler içerdikleri hormon nedeniyle kadınlarda sinirlilik ve gerginliğe neden olabilirler. Önceden depresyon tanısı almış ve tedavi görmüş hastaların kullanımı çok önerilmez.

Adet geciktirici ilaçlar kilo aldırır mı?

Çok kısa bir süre kullanıldığı için kilo almaya neden olmazlar.

Adet geciktirici ilaçları kimler kullanmaz?

Bu ilaçları gebeler, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Kişinin hap kullanım öncesi gebe olmadığından emin olması gerekir.

Adet geciktirici ilaçların kullanımı sonrası vücutta meydana gelen değişiklikler?

İlaç kullanımına bağlı vücutta önemli bir değişiklik meydana gelmez. Karın bölgesinde hafif bir gerginlik, memelerde hassasiyet ve dolgunluk meydana gelebilir. Bazen ciltte sivilceler görülebilir. Bazı kadınlarda bu yan etkiler hiç görülmezken bazılarında daha şiddetli görülebilir. Kadının metabolizmasından metabolizmasına yan etki görülme durumu değişiklik gösterir.

Adet geciktirici kullanılan dönemde cinsel ilişki yaşanırsa hamile kalınır mı?

Bu adet geciktirici bir ilaçtır. Doğum kontrol hapı değildir. O nedenle bu dönemde cinsel ilişki yaşanırsa gebelik meydana gelebilir. Bu nedenle çiftlerin etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanması gereklidir.

Adet geciktirmek zararlı mıdır?

İlaç gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Yılda iki üç kez kullanılmamalıdır? Çok fazla kullanım kadının adet döngüsünü bozabilir.

Adet geciktirici ilaç kullanımı öncesi dikkat edilmesi gereken konular?

Adet geciktiriciler sağlık personeli olmayan bir kişi tarafından önerilirse kullanılmamalıdır. Kullanım öncesi bir doktora danışarak ilaç kullanımının uygun olup olmadığı hakkında bilgi alınmalıdır.  Doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar yarardan çok zarara neden olabilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu