Adet (Regl) Dönemi

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı? sorusuna adet döneminde hamilelik oluşturacak bazı riskler bulunduğundan direk hayır cevabını veremiyoruz. Yani adet döneminde hamile kalınamaz gibi kesin bir cevap verilemez.

Sağlıklı ve üreme çağındaki her kadının adet döneminde de hamile kalma riski vardır. Adet dönemindeki hamile kalma riski adet dönemi dışındaki zamana göre daha az olsa da yine de risk mevcuttur.

Kadın vücudu kendini her ay gebeliğe hazırlar. Bunun için hormonlarda değişim olur, rahim iç tabakası kalınlaşır ve yumurtlama olur, olası bir hamilelik için bebeğin tutunup gelişebileceği ortam oluşur. Hamilelik oluşmadığında zamanla rahim iç tabakası dökülmeye başlar, böylece adet kanaması oluşur. Adet kanaması yumurtlama döneminin bittiğini gösterir. Fakat tüm bu teorik bilgilerin yanında, korunmasız olarak adet döneminde cinsel ilişkiye girildiğinde her zaman hamilelik riski olduğu bilinmelidir.

Adet döneminde hamile kalma riski olduğundan çiftler gebelik oluşma konusunda endişe duyuyorlarsa bu dönemde de ilişkide korunma yöntemi kullanmalıdır. Korunmasız her cinsel ilişkide olduğu gibi adet döneminde girilen ilişkide de gebelik oluşma ihtimali vardır fakat bu ihtimal diğer dönemlerdeki gebelik oluşma ihtimalinden daha düşüktür.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu