Kadın Sağlığı

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek, çiftlerin en sık merak ettikleri konulardan biridir. Hijyenik açıdan ve dinen uygun olup olmadığı tartışma konusudur. Bu dönemde cinsel birliktelik yaşamak kısırlık yapabilir mi? Ya da bu dönemde cinsel ilişki yaşarsam hamile kalır mıyım? Gibi sorularda çiftlerde endişe yaratmaktadır.

Adet döneminde ilişkiye girmek zararlı mıdır?

Kişinin dini inancına göre adet döneminde cinsel ilişki yaşayıp yaşamamasının uygun olup olmadığı hakkında yorum yapmak biz sağlıkçıların işi değildir. Tıbbi açıdan adet kanaması gerçekleştiği sırada cinsel ilişki yaşamak kadında enfeksiyona neden olabileceği için çok önerilmez. Kadınların adet kanı alkalen yapıdadır. Kan vajinadan geçerken vajinanın doğal yapısını bozar ve kadını enfeksiyonlara yatkın hale getirir. Bu nedenle çok gerekmedikçe adet döneminde cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Eğer cinsel ilişki yaşanacaksa prezervatif kullanılmalıdır. Eşler ilişki sırasında meydana gelen kanamadan daha az rahatsız olmak için prezervatif kullanabilirler.

Eğer adet döneminde cinsel ilişki yaşanacaksa mümkün olduğu kadar kanama miktarının azaldığı dönemler tercih edilmelidir.

Toplumdaki bazı bireyler adet kanının kirli kan olduğunu düşünmektedirler. Oysaki adet kanı kirli bir kan değildir. Bu sadece yanlış bir inanıştır.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek kadında ağrıya neden olur mu?

Bazı kadınların adet dönemleri oldukça ağrılı geçer. Kadının ağrısının olduğu ve rahatsızlık hissettiği ve kanamasının yoğun olduğu dönemde cinsel ilişki yaşamak kadında ağrının artmasına neden olabilir. Ayrıca kadınlarda bu dönemde hormon seviyelerindeki azalma nedeni ile vajinal kuruluk olabilir ve vajinal kuruluk ağrıya neden olabilir.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilirse hamilelik gerçekleşir mi?

Adet kanamasının süresi kadından kadına değişiklik gösterir. Ortalama 3-7 gün arasında süren adet kanama döneminin ilk beş gününde cinsel ilişki yaşanırsa gebelik şansı düşüktür. Ancak adet kanamasının başladığı 5. Günden sonra cinsel ilişkiye girmek hamile kalma riskini artıracaktır. Bu nedenle mutlaka etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanılması gereklidir.

Adet dönemleri dışındaki kanamaların olduğu dönemde kadın hamile kalabilir mi?

Adet kanaması bittikten sonraki dönemlerde meydana gelen kanamaların farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle kadın mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Bu dönmede gebelik riski vardır.

 Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek kısırlığa neden olur mu?

Bu toplumun yanlış bir düşüncesidir. Kesinlikle itibar etmemek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu