Beslenme Diyet

Açlık Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Birçok uzman tarafından araştırılan açlık diyetinin vücuda yararlı olduğunu söyleyenler karşısında zararlı olduğunu savunan uzmanlar da vardır.

Yeni bir çığır açan açlık diyeti en yaşlı birinde bile bağışıklık sisteminin tamamını yenilemesi, vücudun enerji kazanması açısından çok yaralı olduğunu söyleyen diyet uzmanları üç günlük periyotlarla uygulanması halinde sağlıklı olabileceği belirtiliyor. Açlık diyetinin oruç tutularak da uygulanması halinde çok faydalı olabileceği belirtilmiştir.  Açlık diyeti yani oruç diyeti vücudun aç bırakılarak kök hücrelerini tetiklemeye ve bu sayede akyuvar üretilmesine sebep olmaktadır.

Güney Kaliforniya Üniversitesindeki bilim adamları tarafından bulunan ortaya konulan bir sava göre kansere yakalanan kemoterapi gören birçok hastaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

Çok basit sağlık sebeplerinden dolayı bile bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastaların bağışıklık sistemini yenileyerek iyileşmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini yenilerken de vücutta vücudun hasar görmüş yerlerini yenilemesine yardımcı olur.

Vücudun uzun süre aç kalması vücudun glikozla yağ depolarını kullanılmasına neden olarak vücudu zorlar ancak diğer taraftan da beyaz kan hücrelerinin bir kısmını da yok eder.  Açlık diyetinin oruç tutularak yapılması 3-4 günü geçirmemeye dikkat etmek devam edilecekse ara vere vere devam etmek ve orucun açıldığı zamanda yemeklere çok yüklenmemek çok önemlidir. Çok hafif yavaş yavaş beslenilmeli, besinlerin gerekli vitamin ve mineralleri içermesi, sakıncalı besinlerden tamamen uzak durulmalıdır. Yapılan araştırmalara göre uzun süreli açlıkların da kanser riskine, tümörün büyümesine neden olması bakımından da zararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu