Gündem

ABD Doktorları Ölüyü Diriltti!

Yıllardır bilim kurgu filmlerinde şahit olduğumuz ölüleri diriltme gerçek mi oldu? Doktorların uzun süren çalışmalar sonucunda bulduğu ölüleri diriltme yöntemi ile herkes şok oldu.

Tüm dünya Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen haberi konuşuyor. Son yıllarda gündemden inmeyen insan dondurma işlemi, ilerleyen yıllarda, tekrar aynı yaşta canlandırılmakla ilgiliydi. Yıllardır kanıtlanamamış ve üzerinde araştırmalar devam ettirilmiş bir çalışmaydı. Dünyayı sallayan çalışma uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri New York şehrinde dondurulmuş birinin tekrar canlandırılması işlemi sonunda gerçekleştirildi. ABD’li doktorlar, vücudundaki tüm kanı dondurulmuş bir insanı tekrar canlandırmayı başardı.

Amerika’da tekrar canlandırılmanın bir gün başarılacağına inanan pek çok insan, öldükten sonra vücutlarını özel bir dondurucuda saklatıyor.

Ölü bedenleri saklama işini pek çok şirket yapıyor. Fakat bu konuda şimdiye kadar bir gelişme yaşanmadı.

Geçtiğimiz günlerde Maryland Üniversitesi’nde çalışmalara devam eden bilim insanları ölmüş birini canlandırmayı başardı.

ÖNCE DONDURULDU, SONRA CANLANDIRILDI

Doktorlar, New York Bilim Akademisi’nde basın toplantısı düzenledi.

Yapılan işlemin en az bir hastada başarılı olduğunu söyleyen bilim insanları, ‘Gerçek üstü gerçek oldu’ dedi.

Hastanın aort damarından enjeksiyon yöntemiyle verilen bir çözelti ile vücuttaki tüm kan dondurularak geçici beyin ölümü sağlandığı açıklandı. Ardından canlandırıldığı belirtildi.

İNSANLARDA DENENDİ

Bulunan yöntemin şimdilik sadece doktorlara vakit kazandıracak durumlarda kullanılacağı bildirildi. Bir insanda ilk kez başarı sağlanan bu yöntemin, özellikle silahla vurulma durumlarında önemli rol oynayacağı belirtildi. Kan kaybından kaynaklanan ölümlerin, dondurma yöntemiyle azalacağı düşünülüyor.

Şimdilik canlandırma işlemine kadar geçen ölüm süresinin kısa olduğunun, fakat bu süreyi uzatılmak için çalışılacağının altı çizildi.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu