Bebek Bakımı

4 5 ve 6 Aylık Bebek Gelişimi

4 5 ve 6 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylık bebek gelişimi

Bu ayda destekle oturan bebek, oturunca başını dik tutabilir ve önden arkaya sallanabilir, dirseklerinden destek alabilir. Kıyafetleri kavrar, cisimlere uzanır, nesneleri bir elden diğerine geçirir. Memeye ya da biberona yönelme görülür. Cisimleri ağzına götürür. Yeni gördüğü yüzlere daha dikkatli bakar. Yabancılardan korkmaya başlar. Çıngırakla ses çıkarabilir ve çıngırağa uzanır. Güzel bir ses veya uyarana kendiliğinden güler. Ağlıyorsa tanıdık aileden birinin sesiyle ağlamasını durdurur. Renkleri ayırt eder. Ses duyduğunda başını sese yöneltir. Kendi kendine ses çıkarma ve gülme gerçekleşir. Yüksek sesle gülebilir.

5 aylık bebek gelişimi

Desteksiz oturmaya başlayan bebek, kalça üzerinde oturabilir, önden arkaya doğru yuvarlanabilir. Nesneleri ağzına götürerek keşfetmeye çalışır. Elden ele nesne transferi yapar ve objeleri elle kavrayabilir. Püre şeklindeki gıdaları çiğneyebilir. Başına düşme olasılığı olan cisme yönelme olur. Bakım vereni tam olarak tanır ve bakım verene bağlılık gelişir. Tanıdığı kişi bebeği kolayca sakinleştirebilir, yüzleri tam olarak ayırır. İsmi ile seslenildiğinde tepki verir. İki heceli sesleri çıkarabilir. Henüz dili anlamlı olarak kullanamaz.

6 aylık bebek gelişimi

Kısa süreli oturmaya başlar, yüzükoyun yattığında dönebilir, yatarken bir eliyle kendini kaldırabilir. Elle bir nesneye uzanır. Tek başına kraker benzeri bir besini eliyle tutup yiyebilir. Yansımalar ilgisini çeker ve onlara doğru uzanır. Oyuncakları eliyle kavrar. Nedenler ve sonuçları ayırt edebildiği görülür. Yine bu dönemde tanımadıkları kişilerden çekinirler. Zevk almak için karmaşık ve değişik yollar denerler. Böylelikle ilk kez oyun davranışı girişimleri görülür. Ebeveyninin kol ve bacaklarıyla yaptığı hareketleri taklit ederler. Hayır denildiğinde duraksarlar. Yerinden kaldırılması için ebeveynine işaret edebilir. Bu dönemde uyumlu bir şekilde ses çıkarma ve karşıdakini dinleme görülür. Değişik sesleri kullanarak kendine özgü konuşma tarzı oluşturur ve konuşmalarında bu seslerle konuşur. Aynın karşısına geçip gülümser ve ses çıkarır.

Bebeğin Gelişimi 4. Aylık, 5. Aylık ve 6. Aylık nasıl olduğu ebeveynler tarafından bilinmelidir. Bebek bakımında bebeğin takibi önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu