Sağlık

20 Yaş Dişler Çekilmeli Mi?

Öncelikle 20 yaş dişi nedir? Genellikle 16-25 yaş aralığında çenenin iki yanının sonunda çıkan azı dişidir. Toplamda 4 tane çıkar ve ağızda en son çıkan diş 20 yaş dişleridir. Genellikle 20 yaş dişleri çektirilir. Fakat 20 yaş dişler çekilmeli mi? 20 yaş dişleri ne zaman çekilebilir? Ve 20 yaş dişleri hangi durumlarda çekilmeli?

Zamanla daralan çenede 20 yaş dişi kendine yer bulmak için çeşitli yolları dener. 20 yaş dişi çıkışını engelleyen kemiği delmek üzere iltihaplanma oluşturur. Bundan sonra dişlere baskı yaparak çapraşıklığa neden olur. Sonuç olarak ciddi bir ağrı oluşturur. İltihaplanmayı engellemek için antibiyotik kullanılır.

20 yaş dişlerinin kendine yer bulmak için başvurduğu diğer yol ise tümör ve kist oluşumuna yol açmasıdır. Bu duruma maruz kalmamak için iyi değerlendirme ve takip gereklidir.

20 yaş dişler çekilmeli mi?

Eğer yukarıda belirtildiği gibi iltihaplanma, tümör ve kist varsa 20 yaş dişi çekilmelidir. Ayrıca ortodonti tedavisi görenlerde tedaviyle uyuşmazlık gösteren durumları gidermek için (yer darlığı ) ve çürük olması durumunda da 20 yaş dişi çekilmelidir.

Düzgün çıkan ve ağrı yapmayan 20 yaş dişleri kesinlikle çekilmemelidir. 20 yaş dişleri en arkada yer aldığından çekilmediğinde temizliğine daha da dikkat edilmelidir.

20 yaş diş çekimi sonrası

20 yaş diş çekimi sonrası 1 hafta boyunca sert besinler (kuru yemiş vb) tüketilmemelidir ve çekilen 20 yaş dişin olduğu kısım kullanılmamalıdır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu