Bebek Bakımı

10 Soruda Yenidoğan Bebek Bakımı

1.Yenidoğan bebek nasıl giyindirilmeli, bulunduğu ortamın sıcaklığı nasıl olmalıdır?

After childbirth, newborn baby in hospital. sleep

Öncelikle kıyafetleri teri emen pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Kıyafetlerinin üzerinde metal gibi sert parçalar bulunmamalıdır. Bebekler yetişkinlere nazaran daha çok üşüdüklerinden bir kat fazla giyindirilmelidir. Bebeğin giysileri onun hareketini kısıtlayacak cinsten olmamalıdır. Bebeğin kundaklanması, onun nefes almasını ve kaça kemiğinin gelişmesini engelleyeceğinden önerilmez.

Bebeğin bulunduğu ortamın ısısının yeni doğan döneminde 24-26 derece arasında, sonraki dönemde 22-24 derece arasında olması gerekir. Bebek ısı kaynaklarına yakın yatırılmamalıdır. Bebek odasının güneş alıyor olması ve günde 15 dakika havalandırılması elzemdir.

Detaylı bilgi için → Bebeğin Giydirilmesi

2.Yenidoğan bebeğin emzirme sıklığı nasıldır, gazı nasıl çıkartılır?

emzirme sıklığı

Yeni doğan ortalama 2-3 saat aralıklarla emzirilmelidir. Günde 8-12 kez emzirilmesi önerilir. Bu sıklık ilk dönemde saatte bir ya da bebek her istediğinde emzirmek şeklinde olabilir. Emzirmenin ardından bebek omuza ya da kucağa yatırılarak sırtına aşağıdan yukarı olmak üzere hafif dokunuşlar yapılıp gazının çıkartılması sağlanır. Bebek gazını çıkaramadıysa yan yatırılmalıdır. Bebeklerin çoğu gaz çıkarırken sütün bir kısmı da ağızdan çıkabilir. Bu normal bir durumdur.

Detaylı bilgi için → Emzirme Süresi ve Sıklığı

3.Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl yapılır?

bebeğin göbek bakımı

Yeni doğanın göbek kordonu 5-10 gün arasında, en geç 15 . gün düşer. Göbek kordonu düşene kadar ideal olarak her gün %70’lik alkol kullanılarak temizliği önerilir. Alkol ile ıslatılmış steril gazlı bez yardımıyla göbeğin dip yuvarlak kısmında ucundaki mandala doğru  bir seferde temizlenir. Alkolün cilt ile temasından kaçınılmalıdır. Silme sonrasında ıslak kalmaması için steril kuru gazlı bezle kurulanır. Banyo yaptırılması göbek kordonu düşene kadar önerilmez. Bu süreçte bebeğe silme tarzında banyo yaptırılır. Banyo yaptırılması gerekliyse göbek ıslatılmadan yaptırılmalıdır. Bebek bezi göbek kordonunun altından bağlanmalıdır. Göbek kordonu düştükten sonra iki gün alkol ile temizlemeye devam edilmelidir. Göbek bölgesinde kanama, akıntı, kötü koku, kızarıklık gözlenmesi durumunda hekime başvurulmalıdır.

Detaylı bilgi için → Yenidoğan Bebeğin Göbek Bakımı

4.Yenidoğan bebeğin banyosu nasıl yaptırılmalıdır?

bebeğin banyosu

Yeni doğanın ilk gününde üzerindeki koruyucu yapı verniks kazeozanın kalması gerektiğinden banyo yaptırılmaz. Kordonu düşüne kadar bebeğe sadece silme şeklinde banyo yaptırılabilir. Bu etapta bebeğin çamaşırlarının sıkça değiştirilmesine özen gösterilmelidir.

Kordonu düştükten sonra bebek mümkünse her gün değilse gün aşırı yıkanmalıdır. Bebeği ya beslenmeden önce ya da beslendikten 1-1.5 saat sonra yıkamak en uygunudur. Bebeği yıkarken yıkayanın yanında bir yardımcı olmalıdır. Bebek göğüs veya karnından tutularak yüzü aşağıya bakacak şekilde yıkanır. Sırtüstü tutulan bebeğin başı elle desteklenmelidir. Banyo suyunun 36.5-37 derece sıcaklıkta, odanın 24-26 derece sıcaklıkta olması gerekir.

Detaylı bilgi için → Bebek Banyosu

5.Yenidoğan bebeğin göz bakımı nasıl yapılmalıdır?

bebeğin göz bakımı

Bebeğin gözünde akıntı ya da çapaklanmalar görülebilir. Bunlar varsa kaynatılmış ılık suda ıslatılan steril gazlı bezle göz, içten dışa doğru fazla bastırılmadan bir defada silinir. Göz pınarı denilen burun köküne günde 5-10 kez hafif dokunuşlarla masaj yapılabilir.

Detaylı bilgi için → Bebeklerde göz çapaklanması

6.Yenidoğan bebeğin kulak bakımı nasıl yapılmalıdır?

bebeğin kulak bakımı

Kulağın temizlenmesi kulağın arkası ve dış kulak kepçesi silinerek gerçekleştirilir. Kulağın içine asla yabancı cisim sokularak temizlemeye çalışılmamalıdır.

7.Yenidoğan bebeğin burun bakımı nasıl yapılmalıdır?

bebeğin burun bakımı

Burnun dışında görülen kurutlar yumuşak bir mendil yardımıyla alınabilir. Burun serum fizyolojik içeren damlalarla nemlendirilebilir. Çok tıkalı olan burun, fazla basınç uygulamamak koşuluyla burun aspiratörü ile temizlenebilir.

Detaylı bilgi için → Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

8.Yenidoğan bebeğin ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Normal bir görünüme sahip dil ve ağız mukozası varsa ağız bakımına ihtiyaç yok demektir. Kaynatılmış ılık suda ıslatılan steril gazlı bez yardımıyla ağız içi tek seferde silinerek ağız bakımı yapılır.

9.Yenidoğanın cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Yenidoğanın cilt bakımı

Yeni doğanın derisi çok hassas olduğundan temiz tutulması önemlidir. Kaynatılmış ılık suda ıslatılan pamuk ya da pamuklu bir tülbent yardımıyla cilt silinebilir. Sonrasında cilt iyice kurulanmalıdır. Bebeğin iç çamaşırlarının her gün değiştirilmesi önemlidir.”

10.Yenidoğan bebeğin genital bakımı nasıl olmalıdır?

Yeni  doğan ortalama günde 6-8 kez altını ıslatabilir. Bazılar günde bir defa bazıları ise her emzirme sonrası büyük tuvaletlerini yapabilirler. Tahriş olmaları önlemek için bebek bezi 3-4 saatte bir değiştirilmelidir. Altı değiştirilirken pamuk ve su ile genital bölge temizliği yapılmalı ve iyice kurulanmalıdır. Bez değişimi yapılırken bebeğin altının bir süre açık kalması havalanması açısından iyi olacaktır. Kız bebeklerde ilk birkaç hafta görülen beyaz akıntı normaldir. Erkek bebeklerde sünnet derisinin geri çekilip temizlenmesi yanlıştır.

Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu