Bebek Bakımı

10 11 ve 12 Aylık Bebek Gelişimi

10 11 ve 12 aylık bebek gelişimi

Elinden tutulduğunda ayakta durabilir ve yürüyebilir. Objeleri eliyle kavrar. Eşyaları kaldırabilir. İşaret ve başparmağı ile nesneleri tutabilir. Bardaktan su içerler. Nesneleri bir yerlere düşürmeden koyabilirler. Korku deneyimlerinin çağrışımları olduğu zaman bakarlar. Kelimeleri anlamaya başlar. Bye bye denildiğinde anlar, bakar ve el sallar.

11 Aylık bebek gelişimi

Tek elle tutunarak yürür, oturduğu yerde kendi başına dönebilir. Tek eliyle eşyaları kucaklar. Eşyaları karıştırıp keşfetmek ister. Eşyaları fırlatmayı sever. Ebeveynine giydirilirken yardımcı olur. Kitaptaki resimler ilgisini çeker ve inceler. Saklanan cisimleri bulmak ister. İhtiyacı olduğunda yardım isteyebilir. Hayır denildiğinde anlar ve durur. İlk anlamlı kelimesini söyler.

12 Aylık bebek gelişimi

Bebek be dönemde çok şey öğrenir birçok değişim yaşar. Bebeğin fiziksel, algısal ve sosyal gelişimindeki değişimler ebeveynler tarafından izlenebilir.

Bebek, kolları havada iken dengesini sağlayarak ayakta durur. Bağımsız adımlar atan bebek, bu ayda ya da bu aydan önceki iki ay içinde yürümeye başlamış olur. Bebeklerin gelişimsel aşamaları farklılık gösterir. Bu nedenle 9 aylıkken yürüyebileceği gibi bu süre 18 aya kadar uzayabilir. Yürümeye başlama sürecinde bebek sık sık düşebilir. Ciddi bir durum söz konusu değilse bebek düştüğünde duruma hemen müdahale edilmemeli ve hemen panik yapılmamalıdır. Bebek, bu tepkilerden korkabilir kendine olan güvenini yitirebilir. Bu evrede pozitif yönden desteklenmelidir.

Bebekler bu dönemde karalama yaparlar, atılan küçük bir topu tutabilirler, blokları birleştirerek oyuncaklarıyla kale yapıp oynayabilirler, yürürken ellerinde objeleri taşıyabilirler, saplı cisimleri itebilirler, çorap ve ayakkabılarını kendileri çıkarabilirler. Bu dönemde el becerileri gözle görülür düzeyde gelişmeye başlar. Bebekler, ellerini kullanabilecekleri oyunları oynamaktan keyif alırlar. El becerileri geliştiğinden elleriyle kaşığı kavrayıp yemek yiyebilirler.

Bu dönemde bebekler ebeveynlerin ilgisinin kendi üzerinde olmasını isterler. Sevdiği şeyleri başkaları ile paylaşmaktan hoşlanmazlar. Yaşıtlarıyla bir araya geldiklerinde iletişimden kaçınırlar. Bu dönemde aileyle olan yakın ve sağlıklı iletişim kendine güveni arttırır. Ailenin ilgisini çekme amacıyla her davranışı sergileyebilir. Çocukların yavaş yavaş bağımsızlıkları bu dönemde başlar. Dokunmak bu dönem için önemli bir öğrenme aracı olarak bilinir. Etrafındaki nesneleri dokunarak tanımaya çalışırlar. Herhangi bir tehlike söz konusu olmadığı sürece dokunmasına izin verilmelidir.

2-3 kelimeyi bilinçli olarak söyleyebilen çocuk, ses ile jest yaparak almak istediklerini işaret edebilir.

Bebeğin Gelişimi  (10 aylık, 11 aylık ve 12 aylık bebek gelişimi ) anne babalar tarafından takip edilerek desteklenmelidir.

Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu